• Anfadern

    Peter Silverhjärta är en exeptionell entreprenör som ser utmaningar där andra enbart ser problem. Att välja det som inspirerar och intresserar är ett självklart val.
  • Kilimanjaro

    Att bestiga Kilimanjaro visade sig vara ett riktigt äventyr och en ordentlig utmaning. Att vandra en vecka är påfrestande, att campa en vecka i Afriks djungel är inte vardagsmat. Att dessutom ta sig upp 5895 meter över havsytan upp på världen högsta frisående berg är inte lätt.
  • Resande

    Vi ser oss själva som små upptäcksresande som utforskar världen i små portioner när vi ges tillfälle att möta andra kulturer, seder och religioner. Att resa är att lära, att lära skapar insikt, insikt om dig själv
  • 1
  • 2
  • 3

Ensam I Vildmarken

 

alone in the wild
Nuförtiden är det poppis med gubbar som överlever några dagar i naturen.

Bear Grylls, Cody Lundin, Ed Wardle, Dave Canterbury och många, många fler visar alla hur vi ska göra när vi tar oss tillbaka till civilisationen på några dagar.

Tusen gånger tuffare är Dick Proenneke som tar sig från det moderna samhället till naturen. Han växte upp under en tid där föräldrar var aktade och man visade respekt för de äldre.

Det man ville få gjort var man tvungen att göra själv. Valutan man betalade med var svett och hårt arbete. resultatet skulle ofta komma flera framtida generationer till gagn.

Dick scoutade ett ställe i Alaska under slutet av sextiotalet och börjar bereda virke. Ett år senare återvänder han för att bygga sig en bostad och stannar kvar ensam i vildmarken. Inte en vecka eller en månad, han flyttar ut i naturen och stannar kvar där.

Han spelade in en hel del film som fortfarande finns kvar för oss att beskåda och inspireras av när man drömmer om ett liv lite närmare naturen. Ni hittar videon här

Jag kanske lägger upp en helt ny del på sidan som bara handlar om personer som inspirerar mig i mitt liv, det är en hel del märkliga typer som verkligen inte följer strömmen utan vandrar på helt egna stigar som vi andra ofta har svårt att se och följa.

Stina går på Gröna Lund 2011

Grna Lund Twister

 

 

Stina slår rekord på Gröna Lund

Det har inte varit den minsta tvekan vad Stina längtat eftert den här sommaren. Hon harvid minst tio tillfällentjatat om att hon verkligen vill åka till Gröna Lund. Som förälder vet man att man hinner bli både trött i fötterna och fattig innan man är färdig på Grönan och hoppar helst över det företaget.

Men bara om man har en ihärdig dotter med gott minne ligger man risigt till. När läget är som det är med Stina, då gör man säkrast i att falla till föga och snällt gå på nöjesfält en dag. Man vill ju slippa höra

-Jag fick aldrig gå på Grönan när jag var liten, ni struntade i mig!

När Jane kollar in Gröna Lunds öppettider så ser vi till vår fasa att Grönan bara har öppet den här helgen sen är tivolisäsongen helt enkelt över!

Så den snälla pappan ger sig iväg till Djurgården med sin nioåriga dotter för att totalt överdosera på åkattraktioner.

Stina åkte:

  • Berg- ooch dalbanan Vilda Musen 1 gång
  • Berg- ooch dalbanan Jetline 3 gånger
  • Barnradiobilarna 1 gång
  • Flygande mattan1 gång
  • Berg- ooch dalbanan Kvasten1 gång
  • Extreme 1 gång
  • Radiobilarna 1 gång
  • Berg- ooch dalbanan Jetline 1 gång
  • Berg- ooch dalbanan Twister 1 gång

Under dagen så lyckades jag vinna en megastor basketboll så Stina hade fullt upp med att hålla ordning på den bland alla karuseller. Dagen avslutades med det viktigaste av allt. Ett stort fång med sockervadd som hon kladdade med under nästan hela hemresan.

Väl hemma så beskrev Stina dagen som den bästa på tre år.

Jennis Blåbärssymfoni

 

blåbärssymfoni
Jag rekommenderar verkligen alla att använda receptet och själva baka Jennis blåbärssymfoni.

 Ibland får man påverkas en aning av reklam även om det bär mig emot. Göteborgskex gör tv-reklam för sina kex, Chokladterapi och Blåbärssymfoni som ska smaka så fantastiskt att har receptet på förpackningen.

Ni hittar receptet här